poniedziałek, 10 lutego 2014

Wykorzystanie Log.d w debugowaniu


Kod źródłowy do tej lekcji znajduje się tutaj. Rozpakuj go i zaimportuj. W katalogu z kodem źródłowym znajdą się podkatalogi oznaczone numerami. Są to po prostu kolejne wersje kodu, tworzonego w ramach przykładów. Możesz analizować kolejne kroki tworzenia aplikacji, lub od razu zabrać się za kod z katalogu o najwyższym numerku.

W „normalnej” Javie jeśli zechcielibyśmy sprawdzić co się dzieje w programie i gdzie się „przewraca”, najpewniej użylibyśmy metody typu
System.out.println(”Trololo, jestem po obliczeniach”);
:)
W Androidzie nie ma konsoli systemowej (javovej), mamy za to możliwość wyrzucania komunikatów na konsolę LogCat w równie prosty sposób. Wystarczy takie wywołanie:Log.d("debuggowanie programu", "Jestem komunikatem");a w konsoli LogCata zobaczymy komunikat :

 
To co podamy do metody „d” jako pierwszy parametr trafi do kolumng „Tag”, to co podamy jako drugi parametr trafi do kolumny „Text”. Metoda ta działa zarówno przy uruchamianiu programu na wirtualnym urządzeniu, jak i fizycznym sprzęcie podpiętym do komputera.

2 komentarze:

  1. Hmm. Fajna lekcja, ale jeden problem. W androidzie korzystanie z System.out.println wyrzuci logi do logcata. Tak więc pierwsze zdanie już jest nieprawdziwe. :P A jestem pewien że jest bo używam tej właśnie println do logowania i debugowania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie Google domyślnie przekierował strumień System.out do Logcata, nic dziwnego, możesz go przekierować gdzie chcesz.

    OdpowiedzUsuń