Kod źródłowy do tej lekcji znajduje się tutaj. Rozpakuj go i zaimportuj. W katalogu z kodem źródłowym znajdą się podkatalogi oznaczone numerami. Są to po prostu kolejne wersje kodu, tworzonego w ramach przykładów. Możesz analizować kolejne kroki tworzenia aplikacji, lub od razu zabrać się za kod z katalogu o najwyższym numerku.
Komunikaty „Toast” służą do krótkotrwałego wyświetlania mało ważnych komunikatów. Komunikat pojawia się na kilka sekund i znika, użytkownik może nawet tego nie zauważyć, więc nie powinieneś w ten sposób wyświetlać np. komunikatów o błędach. Doskonale się za to nadaje to wyświetlania np. podpowiedzi.
Wszystko sprowadza się tak naprawdę do linii:
Toast.makeText(getApplicationContext(),
"Jestem
wiadomością...",
Toast.LENGTH_SHORT).show();
Tutaj zrobiłem tak, że komunikat pojawia się zaraz po uruchomieniu programu. Parametr Toast.LENGTH_SHORT określa czas wyświetlania komunikatu. Zamiast Toast.LENGTH_SHORT możemy też dać Toast.LENGTH_LONG ,wtedy komunikat będzie się wyświetlał nieco dłużej. W pierwszej wersji jest to około 2 sekund, w drugiej około 4. Niestety nie ma możliwości prostej ręcznej konfiguracji czasu wyświetlania takiego komunikatu dla pojedynczej aplikacji. Efektem jest wyświetlenie u dołu aplikacji takiego komunikatu:
Przydałoby się wytłumaczyć co to jest getApplicationContext() i dlaczego jest przesyłany.
OdpowiedzUsuńTe przykłady są mało widoczne. Kto to wymyślił, żeby na szarym tle strony dawać malutkie, czarne litery z kodem?
OdpowiedzUsuńZgadzam się
UsuńJa tam wszystko widzę
UsuńWidać po podświetleniu. Całe szczęście, że autor nie zmienia koloru liter na białe po podświetleniu. Ale zamiana koloru z czarnego na jakikolwiek jasny lub np. biały pisany kursywą byłby wielkim plusem kursu...
UsuńSzanowni czytelnicy! Od jakiegoś czasu śledzę ten kurs programowania, czytając przy okazji komentarze innych czytelników. To co mnie najbardziej uderza to sposób w jaki niektórzy z Was komentują kolejne lekcje. Pretensjonalny ton, niekiedy wręcz impertynenckie zwracanie się w stronę autora kursu, brak konstruktywnych argumentów! Te wszystkie uwagi zawsze można przedstawić w bardziej cywilizowany sposób, to naprawdę nie wymaga dużego wysiłku intelektualnego. Napisanie i utrzymanie takiego kursu nie jest prostym zadaniem, ktoś z Państwa może pochwalić się podobnym. Pozdrawiam autora oraz wszystkich czytelników. Bardzo dobry darmowy kurs w języku polskim wprowadzający do tematyki androida!
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńŚwietny i bardzo wartościowy wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuń