poniedziałek, 10 lutego 2014

Instalacja środowiska


Do rozpoczęcia przygody z programowaniem dla platformy Android będą nam potrzebne dwie rzeczy: Java Developer Kit, oraz zestaw Android SDK. JDK to po prostu Java z narzędziami dla programistów (np. kompilator Javy). Android SDK zawiera kompilator programów na platformę Android, narzędzia do tworzenia i zarządzania wirtualnymi urządzeniami (na których możemy testować nasze programy), a także środowisko programistyczne Eclipse. Eclipse jako taki jest bardzo popularnym IDE wśród programistów Javy, tutaj dostajemy jego nieco zmodyfikowaną pod programowanie na Androida wersję. Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy używali innych środowisk, ale wykorzystanie takiej spreparowanej, gotowej wersji Eclipse będzie najprostszym rozwiązaniem.
W pierwszej kolejności pobieramy i instalujemy JDK. Możemy je pobrać ze strony http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html
Wybieramy Java Platform(JDK), pierwszą od lewej. Druga różni się od pierwszej dodatkowym narzędziem – NetBeans który nie będzie nam tutaj potrzebny.


Po kliknięciu przechodzimy do ekranu wyboru wersji. Wybieramy wersję dla naszego systemu operacyjnego.

Dalej pobieramy Android SDK ze strony : http://developer.android.com/sdk/index.html


 
Po pobraniu i rozpakowaniu, w rozpakowanym katalogu powinniśmy zobaczyć katalogi eclipse, sdk, oraz program SDK Manager.

W katalogu eclipse znajduje się IDE z którego będziemy korzystać, sdk to narzędzia takie jak kompilator. Całość warto umieścić w jakimś katalogu którego nie będziemy później nigdzie przenosić, ponieważ będziemy za moment dodawać podkatalogi katalogu sdk do zmiennej środowiskowej PATH. Zmiana położenia tego katalogu wiązałaby się z koniecznością ponownej modyfikacji zmiennej środowiskowej.

 
  Aby ustawić zmienną środowiskową w systemie Windows, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę „Mój Komputer”, wybieramy „Właściwości”. Przechodzimy do zakładki „zaawansowane” i klikamy przycisk „Zmienne środowiskowe”. Zaznaczamy zmienną Path spośród zmiennych systemowych i klikamy edytuj. Do zmiennej dopisujemy ścieżki do podkatalogów tools, platform-tools oraz build-tools katalogu jdk rozdzielając ścieżki średnikami. Zatwierdzamy zmiany.

Uruchamiamy środowisko Eclipse z podkatalogu eclipse. Podczas uruchamiania program zapyta nas o położenie naszego workspace. Workspace to przestrzeń w której będzie zapisywany tworzony przez nas kod źródłowy. Oczywiście najlepiej byłoby gdybyśby wskazali jakiś katalog (możemy go utworzyć przy okazji) którego później nie będziemy przenosić.
Po pierwszym uruchomieniu powinniśmy zobaczyć taki ekran powitalny:

 
Zamykamy go. Powinniśmy teraz zobaczyć mniej więcej taki widok:Gdy zaczniemy tworzyć nieco bardziej zaawansowane programy, może okazać się że domyślne ustawienia pamięci dla Eclipse są niewystarczające i środowisko zacznie chodzić bardzo wolno, wieszać się. Warto więc już na starcie zadbać o to, by Eclipse miał wystarczającą ilość pamięci. Aby to skonfigurować, edytujemy plik eclipse.ini znajdujący się w katalogu Eclipse. Modifikujemy parametry pamięciowe np. tak: 

 
Nowe parametry będą obowiązywać on następnego uruchomienia Eclipse, warto więc go zrestartować. Efekt zmian powinien być zauważalny już teraz, w postaci różnicy czasu uruchamiania środowiska.

41 komentarzy:

 1. Jak chcesz żeby ktoś coś wpisał to przynajmniej napisał byś to w postaci tekstu a nie wklejał zdjęcia :(

  Kolejna rzecz to to, że jak dodałem taki wpis do pliku INI to Eclipse nie startuje.
  Info które mnie naprowadziło co może być nie tak:
  http://wiki.eclipse.org/FAQ_How_do_I_increase_the_permgen_size_available_to_Eclipse%3F

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Wrzucać tekst, który dodajemy/dopisujemy itd.

   Usuń
  2. Kod źródłowy powoli wklejam. Popatrz w górnej części poszczególnych lekcji. Odnośnie ustawień Eclipse, to może po prostu brakuje Ci pamięci?

   Usuń
  3. Głupi i prosty obrazek wyraża więcej niż 1000 słów a dla zielonych co się uczą i są zamotani to sam tekst może nie wystarczyć. Jak najbardziej obrazki niech lepiej będą.

   Usuń
  4. Choć często lubię tekst, to obrazki są na pewno lepsze.
   A co do edycji pliku eclipse.ini to jeśli się przypatrzymy(w mojej wersji jest to jeden ciąg znaków) zobaczymy na końcu liczby: TYLKO te liczby trzeba zmienić - wtedy zadziała.
   Ja te liczby podzieliłem przez 2 i tak zmieniłem 512 na 256 i 1024 na 512 dzięki czemu uruchomił się 2 razy szybciej.
   Przynajmniej u mnie tak było ;).

   Usuń
  5. Dzięki obrazkom lepiej widać co i gdzie zmienić jak wygląda, a kolego wyżej jak wiadomo takie są standardy pamięci, system dwójkowy 128,256,512,1024,2048 to może być też zależne od tego jakie masz kości ram, mogą mieć różne szybkości powiedzmy 1 kość 512mb 800Mhz a druga 256 ma 666MHz przez co różnica w ładowaniu....

   Usuń
  6. Wówczas obie chodzą na 667 Mhz (nie ma 666 :) ) System szybkości Pamięci kolego :) Nie pouczaj jak sam nie wiesz...

   Usuń
  7. A precyzyjniej 666,6(6) Mhz. 667MHz wychodzi po zaokrągleniu wzwyż do całkowitych.

   Usuń
 2. Gdy chcę włączyć eclipse wyskakuje komunikat "Failed to create Java Virtual Machine"
  Masz może jakieś lekarstwo na to?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przywróć oryginalne ustawienie pamięci w pliku .ini, zadziała. Ja musiałem ściągać na nowo całą bibliotekę...

   Usuń
 3. Dzięki wielkie :)
  na studiach mieliśmy w tym semestrze C++, w letnim semestrze nie ma żadnego języka programowania więc chętnie się wtajemniczę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wykonywałem wszystkie kroki zgodnie z powyższym opisem. Po uruchomieniu eclipse pojawił się następujący komunikat błędu:

  [2014-02-27 10:19:57 - Android SDK] Error when loading the SDK:

  Error: Error parsing the sdk.
  Failed to create C:\Program Files (x86)\Android_SDK\sdk\add-ons.

  Jak usunąć ten błąd?

  OdpowiedzUsuń
 5. jak odpalam eclipe to pisze :
  A JAva Runtime Environment od JDK must be available in order to run eclipse no java virtual machone was found...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. spróbuj rozpakować pliki w 7 zip . mi pomogło

   Usuń
 6. Moze ktos wyjasnic wg tego http://stackoverflow.com/questions/20965564/installing-jdk8-on-windows-xp-advapi32-dll-error?answertab=votes#tab-top, jak usunac ten blad?

  OdpowiedzUsuń
 7. Był problem przy uruchamianiu jdk-8u5-windows-i586.exe pod Windows XP. Wyskakiwał komunikat - ''Nie znaleziono punktu wejścia procedury RegDeleteKeyExA w bibliotece ADVPI32.dll.''
  Odpowiedź jest tu - http://www.kriblog.com/j2se/general/the-procedure-entry-point-regdeletekeyexa-could-not-be-located-in-the-dynamic-link-library-advapi32.dll.html

  mimo rozszerzenia (jdk-8u5-windows-i586.exe) pod jakim ściągamy ten plik jest to archiwum (nie exe), które obsługuje program 7zip. Po wypakowaniu jest kolejne archiwum o nazwie tools.zip

  Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 8. Wprowadzenie na końcu wpisu odsyłacza do kolejnej lekcji znacznie ułatwiłoby nawigację/

  OdpowiedzUsuń
 9. Drobny błąd do poprawienia: "Do zmiennej dopisujemy ścieżki do podkatalogów tools, platform-tools oraz build-tools katalogu jdk" - nie jdk, tylko sdk, dla początkujących bardzo mylące.
  Jeżeli chodzi o plik eclipse.ini, to mój wyglądał nieco inaczej. zwiększyłem wszystkie wartości dwukrotnie, mam nadzieję, że nie przesadziłem.
  Ogólnie: dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Trochę już programowałem 'na prawdę', a nie w Java i na szczęście to jakoś sam wyhaczyłem, ale zawiesiłem się na tym na pół godziny, bo próbowałem zrozumieć dlaczego jdk, a nie sdk ^^' Myślałem, że może jest coś o czym nie wiem.
   Nooby po prostu wklepią jdk i będą mieć problem...

   !!! PROSZĘ TO POPRAWIĆ !!!

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 10. [2014-08-28 21:12:58 - adb] Failed to parse the output of 'adb version':
  Standard Output was:

  Error Output was:

  [2014-08-28 21:12:59 - adb] Failed to parse the output of 'adb version':
  Standard Output was:

  Error Output was:

  Jak mogę to naprawić?

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy jestem w stanie odnaleźć się podczas kursu z zainstalowanym Android Studio zamiast Eclipse.

  OdpowiedzUsuń
 12. Podczas uruchamiania Eclipse wyświetla się komunikat:
  "A Java Runtime Environment (JRE) ora Java Development Kit "JDK" must be available in order to run Eclipse. No Java wirtual machine was found after searching the folowing locations: C:\Android\Eclipse\jre\bin\javaw.exe
  javaw.exe in your current PATH.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłem rozwiązanie.

   Jeśli mimo postąpienia wg instrukcji podczas uruchamiania Eclipse pojawia się błąd:

   "A Java Runtime Environment (JRE) ora Java Development Kit "JDK" must be available in order to run Eclipse. No Java wirtual machine was found after searching the folowing locations: C:...\Eclipse\jre\bin\javaw.exe
   javaw.exe in your current PATH.

   Do zmiennej systemowej w ustawieniach Mój Komputer należy do obydwu PATCH poza tools, platform-tools oraz build-tools dodać lokalizację jre/bin , w moim przypadku było to : C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_25\jre\bin

   Usuń
 13. czy pobieranie tego androida jest bezpłatne?

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam

  Po zainstalowaniu mam katalogi Android studio oraz sdk brak eclipse

  Podczas uruchamiania android studio pojawia sie komunikat "No JVM instalation found. please install a 32 bit JDK.
  If you alredy have a JDK installer, define a JAVA_HOME variable in Computer > System properties > System Settings > Environment variables"

  wpisy jakie dodałem na koncu w path to D:\Android\sdk\tools;D:\Android\sdk\platform-tools;D:\Android\sdk\build-tools\21.1.2

  prosze o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.prowaznik.pl/2010/08/eclipse-podstawowa-konfiguracja.html
   Tutaj jest opisane co powinieneś zrobić.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 15. Jak to wygląda teraz gdy na stronie android SDK możemy pobrać jedynie android studio czy jest możliwość pobrania samego SDK?

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak to wygląda teraz gdy na stronie android SDK możemy pobrać jedynie android studio czy jest możliwość pobrania samego SDK?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. windows 32: https://dl.google.com/android/adt/adt-bundle-windows-x86-20140702.zip

   windows 64: https://dl.google.com/android/adt/adt-bundle-windows-x86_64-20140702.zip

   Usuń
 17. Witam
  Mam taki komunikat "your SDK location contain non-ASCII characters"
  Pomocy, prosze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgaduję, że zainstalowałeś SDK w katalogu z polskimi literami. Pewnie gdzieś w Users i masz polską literę w imieniu.

   Usuń
 18. Ktory system wybrać do android 4.2.2 przy inst java kit ?

  OdpowiedzUsuń
 19. Ciekawe ale jak zainstalowaś Jave w samym androidzie na laptopie ? uruchamiam terminal ale niestety zadne polecenia znane mi z linuxa Minta nie działają

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie wiem, czy to kwestia nieaktualnego tutoriala czy błędów mojej instalacji ale wspomniane pliki się u mnie nie pojawiły. Nie Mam czegoś takiego jak Eclipse lub SDK Manager. Ścieżki widoczne na screenach też nie istnieją. Utknąłem na kroku odpalenia eclipse. Dosyć wcześnie zaczynają się schody

  OdpowiedzUsuń
 21. A mi pasują te obrazy. Jeśli ktoś chce czysty kod to zapewne idzie na łatwiznę i kopiuj wklej tylko.

  OdpowiedzUsuń
 22. Czy jest możliwość napisania instrukcji jak wykonać wszystko w momencie gdy na stronie można pobrać jedynie android studio? Przepraszam, ale jestem kompletnie nowy w tych tematach a chciałbym zacząć się czegoś uczyć. Pozdrawiam i z góry dziękuję za informacje!

  OdpowiedzUsuń
 23. Czy ktoś posiada Java SE Development Kit 7u51, gdyż mam błąd przy uruchamianiu eclipse i wydaje mi się, że jest własnie związany z Java.

  Treść błędu:An error has occured. See the log file.

  Przy uruchomieniu .exe otrzymuje takie coś:
  Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM warning: Ignoring option MaxPermSize; support was removed in 8.0
  WARNING: An illegal reflective access operation has occurred
  WARNING: Illegal reflective access by org.eclipse.osgi.internal.baseadaptor.BaseStorage (file:/c:/Program Files/Android/adt-bundle-windows-x86_64-20140702/eclipse/plugins/org.eclipse.osgi_3.8.2.v20130124-134944.jar) to method java.net.URLClassLoader.addURL(java.net.URL)
  WARNING: Please consider reporting this to the maintainers of org.eclipse.osgi.internal.baseadaptor.BaseStorage
  WARNING: Use --illegal-access=warn to enable warnings of further illegal reflective access operations
  WARNING: All illegal access operations will be denied in a future release

  Proszę o pomoc i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń